Kłopoty ze wzrokiem? Możliwe, że to zwyrodnienie plamki żółtej? Koniecznie powinieneś to zbadać, jest na to sposób

Mało znane schorzenie zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to choroba osób w podeszłym wieku. Najczęściej obecna jest po 50-60 roku życia. Choroba, jak sama nazwa wskazuje, jest odpowiedzialna za problem z plamką żółtą siatkówki oka, w miejscu najbardziej konkretnego, ostrego widzenia. To znaczy więc prawdziwe trudności. Chociaż nie prowadzi do pełnej ślepoty, to faktycznie upośledza widzenie centralne. Mamy przez to znaczne trudności z wykonywaniem elementarnych czynności, czyli pisania, czytania czy rozpoznawania twarzy.

Badanie wzroku

Autor: Ken Teegardin
Źródło: http://www.flickr.com
W rzeczywistości są dwie formy tego schorzenia: AMD suche i AMD mokre (wysiękowe). Pierwszy typ wydaje się mniej groźny, bo rozwija się powoli, przez wiele lat. Właściwie nie upośledza widzenia w bardzo mocnym stopniu. Pojawia się natomiast u osiemdziesięciu procent chorych i wpływa na powolne, ale stałe rozszerzanie się receptorów wzrokowych żółtej plamki. Dodatkowo, jak odnosi się tylko do jednego oka, to może być niezauważane przez pacjentów.

Czyżbyś chciał otrzymać więcej informacji na ten interesujący temat? Potrzebujesz faktów? W takim razie kliknij i sprawdź (https://wola.centrumdemed.pl/stomatolog-nfz-wola/) – kolejne posty czekają na Ciebie.

Drugi rodzaj jest znacznie groźniejszy, ponieważ odpowiada aż za dziewięćdziesiąt procent przypadków utraty widzenia. W takiej formie, pod zepsutą siatkówką w okolicy plamkowej, tworzy się sieć naczyń krwionośnych, których źle ukształtowane ściany przepuszczają osocze. A to powoduje powstawanie obrzęku, a również krwotoków do plamki. Wpływa to na nieodwracalne zniszczenia.

Plamka żółta – leczenie. W ostatnich latach na szczęście polepszyły się możliwości leczenia AMD. Tak naprawdę, w dalszym ciągu nie można zwalczyć postaci zanikowej, to jednak nowatorskie sposoby terapeutyczne łagodzą niebezpieczne postaci wysiękowe. Najkorzystniejsze dzisiaj rezultaty uzyskuje się dzięki przyjmowaniu dogałkowych iniekcji leków hamujących rozwój choroby. Żeby nie przesadzać należy dodać, iż leki te nie

plamka żółta leczenie

Autor: MilitaryHealth
Źródło: http://www.flickr.com

zwalczają raz na zawsze tego schorzenia, lecz skutecznie powstrzymują jego rozwój – więcej o procesie leczenia. Jedną z bardziej znanych metod leczenia wysiękowego jest aplikowanie do ciała szklistego preparatów hamujących rozrost patologicznych naczyń krwionośnych.

Leczenie przynosi wyniki, zahamowuje rozwój choroby, a u znacznej liczby pacjentów poprawia nawet ostrość widzenia. Leczenie zaczynamy od fazy nasycenia w postaci jednego wstrzyknięcia na miesiąc przez następne 3 miesiące. Po tym okresie nastaje faza podtrzymująca, w tym okresie należy co miesiąc kontrolować ostrość wzroku pacjenta. To niezwykłe ułatwienie i wsparcie dla każdej osoby, która ma kłopot z tym schorzeniem.