Z jakiego powodu odwiedzenie sauny ma tak duże właściwości lecznicze.

Korzystanie z saun od dawna jest uważane za bardzo pomocne w utrzymaniu odpowiedniej formy ducha oraz ciała. Systematyczne korzystanie z sauny skutecznie zmniejsza zmęczenie i stres, a także zwiększa odporność ciała na różne choroby oraz przeziębienia. Nawet rzadkie korzystanie z sauny bardzo może pomóc naszym organizmom, a przy regularnym chodzeniu do niej rezultaty będą naprawdę dobre.

sauna w SPA

Autor: Tim Evanson
Źródło: http://www.flickr.com
W czasie pobytu w wyższych temperaturach ciało zaczyna produkować zwiększoną liczbę białych krwinek, jakie bardzo skutecznie będą sobie radzić z najróżniejszymi bakteriami oraz wirusami, ważne jest jednak późniejsze schłodzenie organizmu pod zimną wodą. Dzisiaj używanych jest kilka odmian saun, różniących się temperaturą i wilgotnością, a także przeznaczeniem. Nie każdy bowiem rodzaj sauny jest dobry przy pewnych schorzeniach i trzeba tu być ostrożnym, żeby wejściem do gorącego pomieszczenia sobie nie zaszkodzić. Sauny przeważnie spotyka się w klubach fitness, na basenach i w parkach wodnych. Ale posiadając pewną ilość miejsca bez większych problemów da się niedużą saunę wykonać w domu.

sauna, relax

Autor: Mark Hillary
Źródło: http://www.flickr.com

Pomimo tego, co niejednej osobie się wydaje, postawienie sauny w domu nie jest jakimś dużym wyzwaniem. Kilka metrów kwadratowych powierzchni, siedem tysięcy złotych i pomyśleć już można o tym jakże przydatnym pomieszczeniu. Jeśli ktoś jest na etapie projektowania domu i bierze pod uwagę ewentualny zakup sauny, to dobrze już wtedy zaplanować odpowiednie miejsce dla niej.

Lecz jeżeli dom już będzie postawiony również nie będzie problemu z jej postawieniem – wystarczy przeznaczyć nieduży pokój lub nawet część łazienki, jeżeli będzie na tyle duża. Kolejnym krokiem będzie wybranie któregoś z jej rodzajów, jeżeli będzie to sauna klasyczna, to potrzebne będzie doprowadzenie zasilania, natomiast przy saunach parowych trzeba będzie jeszcze dociągnąć wodę. Tak naprawdę szczegółowych informacji powinien udzielić producent saun, który będzie taką zamówioną saunę projektował a później wykonywał i montował.