Zdrowe zęby? Nie wystarczy mycie ząbków – zatroszcz się o higienę jamy ustnej

Zdrowe zęby wymagają przestrzegania paru reguł czystości jamy ustnej. Upewnij się, czy dosyć dobrze troszczysz się o własne ząbki.
Zadbana jama ustna nastręcza akcesoriów takich jak: szczoteczka do czyszczenia ząbków, nitka dentystyczna jak też płyn przeciwzapalny.

Najistotniejsza jest szczoteczka. Może to być szczoteczka elektryczna czy też tradycyjna, grunt, aby miała dosyć miękkie włosie.

Jeśli nie masz pewności, czy zamieszczone na niniejszej stronie wiadomości są dość rzetelne, to zobacz źródło, które użyto do stworzenia tego artykułu.

Nadto sztywne kaleczy dziąsła oraz powoduje krwawienia. W sprzedaży dostępne są również szczoteczki z twardym włosiem, jednak rekomenduje się je do czyszczenia aparatów ortodontycznych, a nie zębów. Główka szczotki musi być plastyczna, ażeby umożliwić dokładne oczyszczenie wszelakich zakamarków, zaś rączka powinna znakomicie leżeć w dłoni. Szczotkę powinno się wymieniać co 3 miesiące. Pastę dobierz do wymogów zębów (wybielającą, do czułych dziąseł, mocno odświeżającą). Jeżeli nie masz szczególnych kłopotów z zębami, użytkuj pasty o kompleksowym działaniu.

komórki

Autor: brett jordan
Źródło: http://www.flickr.com
W zachowaniu czystości jamy ustnej niezbyteczna jest także nitka stomatologiczna. Oczyszczaj przy jej pomocy powierzchnie pomiędzy ząbkami przed każdym szczotkowaniem. Z pewnością przyda się też tak zwana „skrobaczka” do języka, jaka zlikwiduje z niego nalot. Do oczyszczania języka nie użytkuj szczoteczki, bo w taki sposób przeniesiesz drobnoustroje z języka na uzębienie. Powinniśmy przepłukiwać także jamę ustną płynem, który dochodzi do punktów niedostępnych dla szczotki.

Taki płyn likwiduje drobnoustroje, uniemożliwiając odkładanie się nazębnej płytki, a także odświeża nasz oddech. Będzie niezwykle korzystny przy częstych stanach zapalnych w obrębie jamy ustnej. Zawsze kupuj płyny bezalkoholowe, bowiem inne wysuszają śluzówkę.