Zwyrodnienie plamki żółtej – przyczyny, objawy i ceny leczenia

Zwyrodnienie plamki żółtej, zatytułowane także „AMD” jest schorzeniem siatkówki połączonym z wiekiem, powodującym utratę spostrzegania centralnego. Stanowi naczelną przyczynę pogorszenia ostrości widzenia u postaci po 50 roku życia w krajach dobrze rozwiniętych. Plamka żółta jest odpowiedzialna za nasze widzenie centralne. Na skutek jej działania możliwe jest czytanie, rozróżnianie twarzy, obserwowanie telewizji i jazda samochodem. Dzięki niej spostrzegamy również barwy.

leczenie plamki żółtej

Autor: Michael (a.k.a. moik) McCullough
Źródło: http://www.flickr.com
Zwyrodnienie plamki żółtej prowadzi do pogorszenia widzenia, a niekiedy do gruntownej utraty zauważania centralnego – utrudniając, a czasami uniemożliwiając wykonywanie codziennych czynności. Choroba cechuje się leniwym i bezbolesnym przebiegiem.

To przykuwający wzrok tekst, jednak poza tym zgłąb również inny pokrewny i w równym stopniu nietuzinkowy materiał – my zalecamy to omówienie.

Jednakże w poniektórych przypadkach AMD może rozwijać się prędko, powodując nieodwracalną utratę wzroku w bardzo krótkim okresie. Standardowe przejawy to zdeformowania w spostrzeganiu linii prostych, niewyraźne i mniej żywe widzenie centralne, jasna lub ciemna kropka w centralnym polu spostrzegania, odkształcenie obserwowanych obiektów, kolory wydają się być bledsze i mniej wysycone. Wypada zdać sobie sprawę, jak potężną funkcję odgrywa plamka żółta – leczenie jej niedyspozycji jest wybitnie ważne. Zwyrodnienie plamki żółtej jest precyzyjnie spojone z wiekiem. Przejawy pojawiają się z reguły po 50. roku życia, aczkolwiek są one wynikiem przemian, które zachodziły w organizmie znacznie wcześniej, pod wpływem różnorodnych czynników. Na występowanie AMD może posiadać wpływ m.in. przesadna ekspozycja na światło UV i dosadny poblask widzialny oraz długotrwałe i regularne przebywanie w fałszywym oświetleniu. Ryzyko zachorowania na AMD jest kilka razy wyższe u palaczy tytoniu. Gdy chodzi o leczenie – w pierwszej hierarchii wykonywana jest ocena ,która polega na przeprowadzeniu akuratnych badań, w tym badań OCT. Do leczenia wykorzystuje się farmaceutyki hamujące powstawanie patologicznych naczyń krwionośnych. Pewne środki są wstrzykiwane bezpośrednio do wnętrza oka. Kuracja obejmuje parę zastrzyków, jakie podawane są w określonych odstępach czasowych. O dawce i częstotliwości iniekcji doszklistkowych przesądza lekarz po badaniach i dokonaniu OCT i angiografii fluoresceinowej. Leczenie to pozwala zahamować postęp schorzenia, a u większości pacjentów udoskonalić ostrość wzroku.

oko

Autor: Victoria Ford
Źródło: http://www.flickr.com
Wypada zdać sobie sprawę z tego, jak istotną rolę w dziennym życiu gra plamka żółta – leczenie urazu jest nadzwyczaj istotne. Wartości zabiegów nie są tanie, w szeregu przypadków dochodzą nawet do kilku tysięcy złotych, jednak plusy są o sporo cenniejsze – cenny w klinice Optegra.