
Najchętniej używana w Polsce sól jodobromowa to sól bocheńska. Jej nazwa pochodzi od miasta w południowej Polsce Bochnia. Roztwory tej soli zawierają jony wapnia, sodu, magnezu, żelaza, bromków i jodków. Używa się ich zarówno przy kąpielach ( w tym przypadku trzeba dodać jej około kilograma), jak i inhalacjach ( kilka gramów na szklankę wystarczy ).

Sól jodobromowa jest rekomendowana w przypadku reumatyzmu, zapaleń stawów, wszelkich chorób kości i zapalenia korzonków. Sole lecznicze wspomagają pacjentów przy rehabilitacji i dochodzeniu do zdrowia, a także czynią łatwiejszym wypoczynek po dużym wysiłku, kojąc nerwy i napięcia. To nie wszystko, wdychanie ma zbawienny wpływ na zwalczanie schorzeń dróg oddechowych, wzmagają wykrztuszanie i zmniejszają przekrwienie błon śluzowych, łagodząc ból. Także w dermatologii sól bocheńska znajduje zastosowanie. Używa się jej, obok głównych leków, w kuracji wyprysków, łuszczycy, rybiej łuski i nerwic naczyniowych.

Sole lecznicze mają swoje miejsce w klinikach, sanatoriach, domach, ośrodkach spa, gabinetach odnowy biologicznej i masażu. Niezwykle popularne też ostatnimi czasy stały się groty solne, gdzie przez moment można się rozluźnić w otoczeniu ożywczych brył solnych. Umożliwia to użytkownikom poczuć się zupełnie jak na brzegu morskim i zgromadzić energię na kolejne dni.