Zachorowałeś na wakacjach? Przeczytaj, w jaki sposób leczyć się najtaniej!

Nawet podczas wczasów może zdarzyć się nam niemiły wypadek – np. uciążliwe przeziębienie, kłopoty z brzuchem czy ciężka reakcja alergiczna na ugryzienie owada bądź oparzenie meduzy. Takie przypadki wymagają wizyty u doktora. Co zrobić, by wydatki na leczenie nie zrujnowały naszego portfela?

tabletki2

Źródło: http://www.sxc.hu
Najstosowniej jest jeszcze przed podróżą załatwić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dzięki niej możemy bez trudności otrzymać świadczenia medyczne, jeśli takie są nam potrzebne z medycznego punktu widzenia. Innymi słowy jest to rozwiązanie, którego brak wiązałby się z koniecznością natychmiastowego powrotu do Polski. Decyzja co do tego faktu należy do lekarza, do którego się zwróciliśmy – to on postanowi czy dane schorzenie wymaga szybkiego działania. Poza nasileniem choroby bierze on także pod uwagę, kiedy mamy zamiar wrócić do domy.

Chcesz kupić lekarstwa? Gdy chcesz więcej wiadomości o lekarstwach jak choćby o zincas (więcej) to dobrze zajrzeć.

Trzeba jednak wiedzieć, że nawet jeżeli jego decyzja będzie sprzyjająca, może się okazać, iż będziemy musieli uiścić opłatę za dokonane świadczenia – w głównej mierze za leki i za zabiegi prywatne, choć w niektórych krajach również wizyta w państwowej poradni wymaga stosownej opłaty. Jej wielkość nie jest z góry określona, jest zależna od kraju, do którego pojechaliśmy na wakacje.

To zagadnienie jest dla Ciebie ciekawe? Kliknij odnośnik tutaj (https://activ-med.eu/materace/), a poznasz dane na omawiany temat, który na pewno Cię zaciekawią.

Karta nie pokrywa także kosztów transportu chorego do kraju czy opłaty za leki, jednak w wielu wypadkach może być bardzo pomocna. Jak wobec tego dostać kartę?

Jeśli mieszkamy nieopodal oddziału NFZ, możemy udać się tam osobiście i od ręki będziemy ją mieć. Trzeba wyłącznie wypełnić wniosek i w kilka minut załatwimy wymagane formalności. Gdy oddział NFZ mieści się dalej lub nie mamy kiedy go odwiedzić, możemy wysłać dokumenty pocztą. Wybierając tą opcję trzeba pamiętać, aby załączyć do formularza ksero dowodu osobistego oraz dowodu ubezpieczenia, np. RMUA z pracy. Gotowa karta może być wręczona osobiście bądź wysłana pocztą. Jeśli z kolei chcemy odebrać kartę za kogoś, będzie potrzebne upoważnienie napisane przez daną osobę, w innym wypadku będzie musiała zgłosić się osobiście. Gdy wyrażamy chęć przesłania karty pocztą, nie możemy zapomnieć o podpisie na formularzu. Warto jest złożyć dokumenty o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, bowiem nigdy nie mamy pewności, kiedy okaże się nam potrzebna.