Które wyzwania stoją przed opiekunami osób niepełnosprawnych?

Dla wielu z nas zdrowie może wydawać się rzeczą normalną. Sądzą że nic im się nie stanie. Niestety, nie jest to prawdą. Postradać zdrowie w sposób trwały można na wiele sposobów i w każdym wieku. Kalectwo dotyka blisko 12 % każdej populacji. Podług Powszechnego Spisu Ludności z 2011 r. ogólna liczba tychże osób zmalała o ok. 2 %.

wózek osoby niepełnosprawnej

Autor: Government of Alberta
Źródło: http://www.flickr.com

Spadek ów może wydawać się zaskakujący jeśli pomyślimy w sposób typowy o poziomie ochrony zdrowia. Jednakże przyczyn należy szukać we wzroście stanu wiedzy lekarskiej. Pomimo kłopotów w dostępie przystępne aktualnie są nowoczesne sposoby leczenia. Publicznie opłacane zabiegi z medycznego punktu widzenia stoją na niezwykle wysokim poziomie, problemem wyłącznie jest okres oczekiwania jak też ilość zabiegów dostępnych w jednym ciągu. Częstokroć zdarza się że jest ona niewystarczająca.

Opiekun osoby nie w pełni sprawnej – często sam chory – staje przed trudnością jaką terapię dobrać lecz również jakim sposobem ją sfinansować. Przykładowo jest bardzo wiele strategii na rehabilitacje. Jedną z najskuteczniejszych jest tzw. metoda PNF, opracowana w roku 1948 dla chorych ze schorzeniami neurologicznymi. Ta metoda usprawniania wychodzi z założenia że musimy wykorzystać w terapii te części organizmu pacjenta które są silniejsze bądź zdrowe, by usprawnić te mniej sprawne. Sprawdź: soyer.edu.pl/szkolenia/terapia-pnf.

Newralgiczną kwestią w tej metodzie pracy z pacjentem jest kooperacja z osobą chorą, rehabilitant powinien być w stałym dialogu z chorym, gdyż to on wyznacza granice w których oboje poruszają się. W trakcie pracy sukcesywnie granica się przesuwa. Do naszego kraju ta metoda dotarła w latach 80 XX wieku i od tego czasu jej sława zwiększa się. Dowodom na to może być liczba gabinetów, jakie oferują ten typ terapii, wystarczy wpisać w internecie wyrażenie: terapia PNF Warszawa.

Masz zamiar zobaczyć podobne teksty odnoszące się do wyjaśnianej tutaj kwestii? Jeśli tak, to wejdź na ten link oraz przeczytaj wpis z serwisu.

wózek inwalidzki

Autor: MIKI Yoshihito
Źródło: http://www.flickr.com

Najczęściej hasło terapia PNF Warszawa wpisują opiekunowie pacjentów po udarze mózgu albo w ortopedii. Naczelną rzeczą w każdej kuracji neurologicznej jest systematyczność jak też ciągłość usprawniania, i to jest właśnie najważniejsze wyzwanie ustawione przed rodziną chorego. Największą barierą są koszty zabiegów poza koszykiem świadczeń gwarantowanych. Jeden zabieg to koszta od 80 nawet do 100 zł (w zależności od regionu).