Czym jest alkoholizm i jakim sposobem rozpocząć jego leczenie?

Alkoholizm to bardzo poważna choroba, choć wiele osób ją lekceważy. Uznają, że mogą bez trudu zerwać z alkoholem, a piją dla przyjemności. Jednak nie jest to prawdą. Odstawienie alkoholu wcale nie jest tak łatwe, albowiem domaga się zarówno leczenia psychicznego, jak też odtrucia organizmu. Jakim sposobem podjąć pierwsze kroki? Najistotniejsze jest przyznanie przed samym sobą, że mamy kłopot z alkoholem. Bez tego nic się nie powiedzie.

Hipnoterapia – sposób na realizację noworocznych postanowień

Autor: istock.com
Źródło: istock.com

Nie można przymuszać uzależnionej osoby do chodzenia do klubu AA lub pójścia do ośrodka leczenia alkoholizmu, albowiem przymus nie jest tutaj odpowiednią drogą. Członkowie rodziny nie mogą karać alkoholika, wyrzucać jego trunków lub pić wspólnie z nim.

Skoro spojrzałeś na opublikowane w tym serwisie artykuły, to dodatkowo zerknij na opracowanie (https://www.rehafit.org/oferta/rehabilitacja/rehabilitacja-ortopedyczna/), które też niewątpliwie przypadnie Ci do gustu.

Takie działania wyłącznie pogorszą obecny stan i mogą spowodować, że uzależniony człowiek jeszcze mocniej pogrąży się w piciu. Alkoholik musi zdać sobie sprawę, iż jest chory oraz sam nie poradzi sobie z niniejszym kłopotem.

Jeśli chce ratować swe życie, powinien uznać swój stan i jak najszybciej zwrócić się z prośbą o pomoc do najbliższych bądź placówki trudniącej się odwykami. Taką placówką jest nadmieniony ośrodek leczenia alkoholizmu, w jakim można podjąć decyzję o terapii całodobowej albo ambulatoryjnej. Warszawa to dobre do tego miejsce. W ciężkich przypadkach wymagana będzie opieka całodobowa, albowiem poza odtruciem przeprowadzane są liczne warsztaty psychoterapeutyczne, podczas których uzależnieni uczą się żyć na nowo bez picia. Taka terapia [leczenie uzależnienia od alkoholu] może trwać aż do sześciu tygodni, wszystko zależy od stanu, w jakim jest dana osoba. Czasami starczą dwa tyg., innym razem potrzebny będzie niemal dwumiesięczny pobyt. Drugim typem terapii jest terapia ambulatoryjna, jaka polega na spotkaniach popołudniowych albo wieczornych- kontynuuj.

Wskazana forma terapii jest idealna dla osób, które na co dzień pracują oraz nie mogą poddać się opiece całodobowej. To także dobry wybór dla osób, które skończyły terapię w ośrodku i teraz w niniejszej formie mogą podjąć kontynuację leczenia. Leczenie alkoholizmu nie jest łatwe, lecz przy stosownej motywacji i wsparciu rodziny jesteśmy w stanie sobie poradzić z każdą przeciwnością. Istotne jest, aby poczynić pierwszy krok, a potem już będzie łatwiej.