Jakim sposobem badanie kropli krwi może pomóc w diagnozowaniu i wykrywaniu różnych dolegliwości.

Nowoczesna medycyna znalazła odbicie również w diagnostyce pacjentów. W rzeczywistości to przy niejednej chorobie właśnie od diagnostyki zaczyna się wszystko, odpowiednio wykonane i zinterpretowane badania mogą dać sporo wiadomości na temat stanu danej osoby. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych urządzeń współcześnie możliwości w tym względzie są bardzo duże, a każdy kolejny rok dostarcza kolejnych nowości.

Badanie krwi

Autor: Bird&Co Sp. z.o.o.
Źródło: Bird&Co Sp. z.o.o.
Regularne badania mają też ogromne znaczenie przy diagnozowani różnych chorób, szczególnie zalecane są badania krwi, z jakich da się naprawdę sporo dowiedzieć. Już zrobienie podstawowych badań, czyli morfologii oraz OB pozwoli doświadczonemu lekarzowi wywnioskować, czy wszystko jest w porządku z organizmem. Jeśli będzie to konieczne, to lekarz może zlecić bardziej zaawansowany zestaw badań, których współcześnie przeprowadzanych jest już kilkadziesiąt najróżniejszych rodzajów. Dużą ich część wykonuje się tylko w pewnych sytuacjach, a wiele każdy może samodzielnie wykonać i zobaczyć, czy jego wyniki nie odbiegają od normy.

Czerwone krwinki

Autor: Ed Uthman
Źródło: http://www.flickr.com

Od niedawna w naszych laboratoriach dużym zainteresowaniem cieszy się badanie kropli krwi Wrocław. Ta mało znana jeszcze niedawno metoda diagnostyki od lat jest chętnie używana na Zachodzie, i w pewnym momencie znalazła się też u nas. Takie badanie w największym skrócie będzie polegać na tym, że pobraną tytułową kroplę krwi wkłada się do specjalnego mikroskopu i ogląda w dużych powiększeniach. Dzięki zastosowaniu mocnego mikroskopu na podłączonym do niego ekranie komputera można oglądać wszystkie składniki krwi. Ponieważ przez jakiś czas po pobraniu wszystkie krwinki jeszcze są żywotne, to podczas badania można precyzyjnie sprawdzić większość ich parametrów, przykładowo ich poziom aktywności i ułożenie względem siebie. Poza tym tego doświadczony analityk dostrzeże również niepożądane grzyby, pasożyty i bakterie, a także oceni, jak krew zachowuje się z upływem czasu. Dzięki takiemu badaniu da się zorientować, jaki jest ogólny stan organizmu i w przypadku jakiś odstępstw od norm zastanowić się nad odpowiednimi zmianami.