Jakiego rodzaju dolegliwości można zdiagnozować przez badanie moczu oraz co oznacza białko w moczu?

Jest to podstawowe badanie, które dostarcza informacji o pracy samych nerek, ale także o pracy innych organów tego typu jak wątroba lub trzustka. Zezwala również stwierdzić, czy w drogach moczowych nie posiadamy stanu zapalnego.

Warzywa

Autor: Rick Ligthelm
Źródło: http://www.flickr.com
Badanie moczu polega na sprawdzeniu jego kwasowości i obecności białka, bilirubiny i glukozy. Obecność białka w moczu wskazywać może na dolegliwości nerek. Może również wskazywać na stan zapalny dróg moczowych lub niewydolność krążenia. Jeżeli białko pojawi się w moczu ciężarnej pani, wtedy może być to oznaka stanu przedrzucawkowego. Obecność bilirubiny w moczu może świadczyć o mechanicznej żółtaczce bądź o marskości wątroby. Obecność glukozy może sygnalizować cukrzycę lub zakażenie układu moczowego. Odwirowanie moczu zezwala rozdzielić części stałe od płynu.

Zaciekawił Cię ten artykuł? Niezwykle nam miło. Po dodatkowe info wejdź do nowego linku – tam opracowaliśmy dodatkowe wątki.

W osadzie moczu jest badana obecność krwinek białych oraz bakterii, ale również krwinek czerwonych, nabłonków i innych nieprawidłowych form komórkowych, które wskazują na dolegliwości nerek. Jeśli w moczu są zarazki, to w takiej sytuacji powinien być zrobiony posiew moczu.

Aby badanie moczu było w najwyższym stopniu miarodajne, dzień przed jego pobraniem trzeba wciąż przyjmować zalecone lekarstwa. Nie należy spożywać alkoholu oraz dużych ilości kawy i herbaty. Nie można również żuć gumy i korzystać ze środków, które odświeżają oddech. Trzeba również stronić od spożywania buraków, rabarbaru oraz dużych ilości marchewki, ponieważ te warzywa mogą posiadać wpływ na zmianę barwy moczu. Należy także stronić od wykonywania w większym stopniu znaczącego wysiłku fizycznego. Próbka moczu pobierana jest do szczególnego pojemniczka, który możemy nabyć w aptece.

Przed oddaniem próbki moczu do zbiorniczka, trzeba umyć dłonie oraz dokładnie podmyć obszary ujścia cewki moczowej. Nie trzeba dotykać wewnętrznej strony zbiorniczka. Do badania wykorzystywany jest mocz z nocy ze strumienia środkowego.