Jakie istnieją urazy stawów kolanowych oraz w jaki sposób można je oceniać i leczyć.

Każdy sportowiec wcześniej lub później ma jakiś uraz. Jeśli jest to jedynie lekkie nadwyrężenie mięśni, to po kilku dniach samo przechodzi, albo potrzebuje paru niewielkich ingerencji, przykładowo chłodne lub gorące okłady i rozmasowanie danego punktu.

Jednak są również takie kontuzje, które wymagają poważniejszych ingerencji, a przede wszystkim muszą być one konkretnie skontrolowane pod każdym kątem, jako przykład można podać w kwestii kontuzję kolana, któremu trzeba wykonać usg USG stawu barkowego narządu ruchu. Dopiero po tym badaniu da się przedsięwziąć następne kroki dostosowane do rodzaju kontuzji.
kolano

Autor: 2014uknz
Źródło: http://www.flickr.com
Powszechnie wiadomo, że kolano to najczęściej narażony na kontuzję punkt organizmu. Spowodowane jest to tym, że kolano wykonuje bardzo dużo pracy, jest ciągle wykorzystywany, pracuje praktycznie cały czas. Jest to także jeden z największych stawów człowieka, dzięki któremu ma się możliwość robić szereg działań – szczegóły pod adresem artemed.pl. Jest dość dużo kontuzji, które mogą dotykać któryś z elementów stawu kolanowego.

Jak będzie wyglądać leczenie kolana zależne jest od punktu kontuzji. Do najbardziej powszechnych kontuzji kolana wliczyć można przede wszystkim zwichnięcia, czyli zerwanie więzadła, zerwane całościowe albo częściowe mięśnia, zapalenie, którego przyczyną jest zbyt gwałtowny trening. W stawie kolanowym da się uszkodzić łąkotki, ciężko uszkodzić kość oraz spowodować uraz chrząstki, albo zaognienie torebki stawowej.

rentgen

Autor: Peter Stevens
Źródło: http://www.flickr.com
Zasadniczą sprawą jest diagnoza. bez tego nie da się podjąć następnych działań. Niewielkie urazy zazwyczaj starczy rozchodzić, lub wymagają one odpoczynku. Doktor diagnozujący w przypadku ich rozpoznania zaleca odpoczynek, okłady, przykładowo z lodu oraz leżenie z nogami w górze. Kiedy staw kolanowy boli lekarzzleci również leki przeciwzapalne (więcej opinii pod linkiem ). Czasami niezbędne jest, żeby unieruchomić całą nogę w jednej pozycji, poprzez gips. Każdy uraz w stawie kolanowym może oznaczać jakąś awarię, szczególnie taki, który pokazuje się po treningu, Nie powinno się go bagatelizować, ponieważ im wcześniej znaleziony poważny uszczerbek tym lepiej i mniej boleśnie się go niweluje.