Jak walczyć z hemoroidami – sprawdź nasze porady

Hemoroidy dotykają wiele osób, a mimo tego często są tematem, o którym nie chce się rozmawiać.

Bardzo często ludzie nie zdają sobie sprawy czym są i jak wyglądają hemoroidy. Inaczej nazywa się je żylakami odbytu, a są to poszerzone i nabrzmiałe żyły znajdujące się w dolnej części odbytu.

A więc jak wyglądają hemoroidy? Wyglądają one jak poduszeczki. Trzy takie guzki posiada każdy zdrowy człowiek. Przez chorobę, krew zostaje w nich zatrzymana co prowadzi do ich powiększenia. Powinno się także znać powody, przez które występuje ta choroba. Zła dieta to powód numer jeden. Posiłki ubogie w błonnik, wysokokaloryczne, picie dużo kawy i alkoholu prowadzi do zaparć, co może być główną przyczyną hemoroidów. Innym powodem może być brak ruchu i ćwiczeń lub zbyt duże nadużywanie siły fizycznej. Jeśli ktoś wykonuje pracę w pozycji siedzącej, powinien w czasie wolnym uprawiać jakiś sport lub spędzać czas aktywnie. I odwrotnie- biernie powinien odpoczywać ten, kto pracuje fizycznie. Czas wolny spędzony na kanapie lub z książką w wygodnym fotelu to najlepsza opcja. Kolejną przyczyną mogą być uwarunkowania genetyczne. Ponadto specjaliści twierdzą, że hemoroidy to schorzenie, które dopada głównie osoby w podeszłym wieku.

Jakie są objawy

Aby ustrzec się od hemoroidów lub pokonać je na wczesnych etapach rozwoju, powinno się znać to schorzenie oraz jego objawy. Krwawienia to pierwszy etap choroby. Delikatne z początku wraz z przebiegiem choroby robią się coraz bardziej dokuczliwe. Należy jednak pamiętać, aby w tym przypadku informować lekarza o każdych nieprawidłowościach. Można dzięki temu złagodzić objawy pojawiające się w dalszym rozwoju hemoroidów. Chorzy zgłaszają jeszcze inne objawy, takie jak swędzenie, dyskomfort, uczucie niepełnego wypróżnienia i wydzielina. Hemoroidy nie powinny być powodem do wstydu, ponieważ dotyka wiele osób. Aby szybciej leczyć i uniknąć rozwijania się choroby, nie można taktować jej jako tematu tabu.

Jak je leczyć

Bardzo wczesne wykrycie hemoroidów pozwala na wyleczenie poprzez takie czynniki jak zmiana diety oraz stylu życia. Na tym etapie warto dodać do diety błonnik oraz pić dużo wody. Niestety, kiedy schorzenie już się rozwinie niezbędne staną się: leki na hemoroidy bez recepty. Na receptę możemy kupić przykładowo maść na hemoroidy albo bardziej skuteczne tabletki do odbytu. Są to zazwyczaj produkty, w których łączy się środki przeciwzapalne i przeciw obrzękowe z ziołami. Istnieją także domowe sposoby walki z tym schorzeniem. Okłady z woreczka herbaty zestaw do parzenia yerby lub lodu to jedne z tych środków. Należy pamiętać, że aby nie uszkodzić chorych miejsc, nie można okładów przykładać bezpośrednio do nich. Innym sposobem jest dodanie rumianku do ciepłej kąpieli. Higiena osobista powinna być w tym czasie priorytetem. W trakcie choroby należy zwykły papier zastąpić nawilżonymi chusteczkami. Wszystko po to, aby uniknąć zabiegu chirurgicznego, który jest ostatecznym rozwiązaniem.