Dla wszystkich coś (w)SPAniałego – sposoby na zdrowie oraz urodę

Pielęgnacja urody oraz dbałość o zdrowie, a coraz to częściej również o dobre samopoczucie klientek i klientów, oto misja dzisiejszych ośrodków odnowy biologicznej. Nim jednakże pospiesznie wykupimy drogi pakiet usług lub pobyt w pierwszym lepszym ośrodku ze słowem „SPA” w tytule albo na odwrót – skreślimy takowe propozycje w przeświadczeniu, iż to rozrywka dla naiwnych i bogaczy, przetestujmy, co polskie SPA rzeczywiście mają do zaoferowania.

Basen w SPA

Autor: Lizzie Benton
Źródło: http://www.flickr.com
Nazwa SPA to skrót pochodzący prawdopodobnie od łacińskiego „Sanus per aquam”, co oznacza literalnie „zdrowy poprzez wodę”. O pożytkach płynących z mineralnych jak też gorących źródeł, służących zdrowiu, krasie a także świetnemu samopoczuciu, wiedzieli już starożytni Rzymianie. W ich cieplicach toczyło się nie jedynie życie towarzyskie, ale też dyplomatyczne i biznesowe. Publiczne łaźnie rzymskie zapraszały do baseników z zimną oraz gorącą wodą, łaźni parowych, gabinetów masażu jak też pokoi do relaksu. Cieplice funkcjonowały w samym Rzymie (jak słynne Termy Karakalli) oraz w granicach szeroko pojętego imperium.

Tak jak starożytni miłowali wodę jak też zabiegi wodne, tak późniejsze pokolenia miały do nadmiernej czystości spory dystans. Moda na kurację wodą powróciła znowu w XVIII oraz XIX wieku. Do wód, a więc kurortów korzystających z zdrowotnych własności mineralnych a także gorących źródeł albo nawet nadmorskich fal, tłumnie ciągnęli nie tylko kuracjusze nawiedzani fizycznymi niedyspozycjami. „Bywanie” w takich miejscach było zwyczajnie w dobrym tonie. Wypoczywać a także pielęgnować ciało oraz ducha jeździła także elita, a z zagranicznymi uzdrowiskami współzawodniczyły polskie: Ciechocinek oraz Nałęczów.

Obecnie miejsce dawnych sanatoriów zajęły właśnie przybierające przeróżną formę – od współczesnych salonów oraz stylowych hoteli, po pływające obiekty na statkach – Gabinety odnowy biologicznej – więcej . Przybytki te oferują zabiegi poparte najnowocześniejszymi technologiami jak też czerpiące z tradycji kultur ze wszystkich szerokości geograficznych.

Czy godne swojej ceny?
By skorzystać z propozycji SPA, wcale nie potrzeba podróżować daleko. Obiekty zwane najlepsze day SPA, city SPA lub miejskimi SPA znajdują się bowiem w dużych miastach i oferują swe usługi w trybie dziennym, bez możliwości skorzystania z miejsc noclegowych. Ażeby znaleźć SPA zabiegi spa bydgoszcz w pobliżu miejsca swojego zamieszkania warto wbić w przeglądarkę frazę: najlepsze day spa bądź najlepsze solarium.

Więcej –

spa (nowoczesne leżanki do masażu)