Czym jest przewlekle zapalenie trzustki? Dlaczego się pojawia? Jakie są jej przyczyny?

Przewlekłe zapalenie trzustki to dość poważna choroba, najgorsze, że może rozwijać się niepostrzeżenie lub daje wydawać by się mogło standardowe objawy, jakimi są biegunka albo bóle brzucha. W ten sposób całkiem łatwo je zignorować.

uśmiechnięte dziecko

Autor: Michael Papantonakis
Źródło: http://www.flickr.com
plastic surgery

Autor: docmonstereyes
Źródło: http://www.flickr.com
Trzustka pełni istotną rolę, wydziela hormony normujące ilość glukozy we krwi, głównie insulinę, oraz hormon trawienny, gdyż dostarcza do jelita cienkiego substancje, które umożliwiają przyswajanie składników pożywienia. Enzymy znajdują się w wytwarzanym przez trzustkę soku trzustkowym. Tego typu długotrwałe upośledzenie funkcji tego narządu może doprowadzić do postępującego niedożywienia organizmu, a jednocześnie do rozwijania się innych chorób, jak cukrzyca.

lęk

Autor: Katarzyna Matylla
Źródło: http://www.flickr.com
Jednak czasem dopiero duże uszkodzenia tego narządu może objawić choroby trzustki, które są niesamowicie groźne. Każdego roku takie przewlekłe zapalenie trzustki wykrywa się w naszym kraju u kilku do kilkunastu obywateli na sto tysięcy. Choroby trzustki bywają powikłaniem silnego zapalenia samego gruczołu, (co na trawienie) lecz najczęściej wiąże się z nadużywaniem alkoholu. Zmagają się z tym problemem także osoby chorujące na mukowiscydozę oraz na kamicę żółciową. Gdy rozwijają się takie uszkodzenia, trzustka jest niezdolna do wydzielania właściwej ilości hormonów oraz enzymów – zobacz informacje – choroby trzustki .

Chory więc narzeka na brak apetytu, chudnie, ma często zdarzające się wzdęcia i biegunki. Gdy choroba się nasila to skarży się także na mocny, promieniujący na plecy (ból kręgosłupa wrocław) ból brzucha, jaki najczęściej nie ustaje mimo połknięcia zwykłych leków na ból. Najbardziej powszechną postacią jest przewlekłe wapniejące zapalenie trzustki, jakiego głównym źródłem jest alkohol. Jeżeli pijemy go bardzo często, to ryzyko zachorowania wzrasta – informacji.