Ochraniaj znak towarowy firmy – nie zapomnij o jego zarejestrowaniu

Znak towarowy pozwala na rozróżnienie towaru czy usługi. Jest to nad wyraz ważny element w rozlicznych branżach. Jednakowoż należy nie zapominać o powzięciu pewnych działań, jakie mają za zadanie prawną ochronę opisywanego elementu. W dalszej części tekstu będą zaprezentowane kluczowe informacje dotyczące zgłaszania takiego znaku. Jest tak bowiem, że bynajmniej nie jest to takie oczywiste.

ludzie podcxas spotkania biznesowego

Autor: Jeffrey Zeldman
Źródło: http://www.flickr.com
Rejestracja znaku towarowego jest nadzwyczajnie ważną czynnością, jaka pozwoli zabezpieczyć interesy firmy. Za taki znak uważa się wszelakie terminy lub motywy graficzne, jakie pozwalają na wyróżnienie towaru. Ułatwiają one funkcjonowanie nie tylko firmom, ale przede wszystkim konsumentom. Zezwalają na budowanie wizerunku oraz utrwalanie swojej pozycji w biznesie – Kancelaria kancelaria prawo rodzinne wrocław Wiński.

Dlatego też tak kluczowe będzie, by opisywany symbol był prawnie ochraniany – tak by nie być narażonym na jego plagiat. Należy wszelako mieć na uwadze, iż proces rejestracji może trochę trwać. W pewnych przypadkach może wydłużać się także do kilkunastu miesięcy.

Pierwszym krokiem będzie zdobycie rzetelnej i profesjonalnej informacji dotyczącej opisywanego procesu. W dalszym ciągu nastąpić winno samo opracowanie motywu. Powinien on być na tyle interesujący, żeby przyciągać uwagę konsumenta a także zapadać mu w pamięć na trwałe. Następnie powinno się sporządzić spis produktów bądź usług, jakich będzie on dotykał. W następnym etapie należy sprawdzić, czy istnieje sposobność jego rejestracji – czy na pewno nikt dotychczas go nie stosuje.

Później wypisuje się formularz a także uiszcza się obligatoryjną zapłatę. Pamiętajmy, że rejestracja znaku towarowego może się odbyć poprzez osobiste dostarczenie formularza – lub również z użyciem Internetu. Da się również nadać formularz drogą pocztową. Później po upływie właściwego terminu, znak towarowy zostanie ogłoszony.

Lecz nie świadczy to, iż decyzja jest podjęta – do tego momentu może minąć jeszcze paręnaście miesięcy. Zauważalne jest zatem, iż procedura rejestracji nie należy do prędkich. Jeżeli jednak pojawiły się jakieś utrudnienia, warto zasięgnąć porady od instytucji takiej jak rzecznik patentowy.