Mamy diagnozę lekarską – to atopowe zapalenie skóry. Jak zacząć leczenie?

Atopowe zapalenie skóry, o którym ostatnio bardzo wiele się mówi, to choroba dotykająca głównie dzieci. Zapadają na nią noworodki lub dzieci około 6 roku życia. Według obecnej wiedzy medycznej nie ma na nią lekarstwa, ale można dostać ogromną ilość produktów łagodzących jej objawy. U części osób przechodzi wraz z wiekiem. Jeżeli nie ustępuje całkowicie, to zwykle jej objawy są po prostu delikatniejsze i nie uprzykrzają życia aż tak bardzo.

Wystarczy zwracać uwagę na to, by nie drażnić zaczerwienionej skóry, codziennie aplikować preparaty lecznicze czy maści i zwiększyć higienę, żeby na trochę zapomnieć o tym, że się choruje.

Jeżeli jesteś zdania, że omawiany wpis jest godny Twojego zainteresowania, to bez dwóch zdań warto zobaczyć tam (http://www.rehab-terapia.pl/suplementy-diety-po-co-to-komu/) pozostałe podobne teksty!

Ale wiemy, że maluchom o wyraźnych zmianach skórnych trudniej powstrzymać odruch drapania. Jak im wówczas pomóc?

Kiedy specjalista rozpozna u naszego maluszka atopowe zapalenie skóry leczenie należy zacząć od razu. Podstawową sprawą jest to, aby się skupić na zmniejszeniu obszaru skóry zajętego przez wysypkę i na złagodzeniu świądu. Bardzo istotne, by nie dopuścić do przesuszenia skóry. Nawilżanie i natłuszczanie naskórka atopika to kluczowa sprawa. Można stosować domowe metody, jednak kosmetyki apteczne szybciej przyniosą ulgę. Można sięgnąć po leki bez recepty dostępne online, bo apteki internetowe mają często największy wybór produktów z różnych półek cenowych i od różnych producentów.

Często można także zamówić próbki albo opakowania o zmniejszonej pojemności, żeby wypróbować kilka różnych produktów i wybrać najlepszy dla skóry naszego malucha. Kolejną ważną sprawą po nawilżaniu jest higiena. Kąpiele powinny być kilki minutowe (woda przecież także wysusza), a temperatura wody letnia. Zaleca się unikania przesuszających skórę mydeł, żeli czy płynów do kąpieli. Podobnie sprawa ma się z proszkami i płynami do płukania – wyeliminujmy produkty silnie perfumowane, aby zmniejszyć ich kontakt ze skórą dziecka. Ponieważ roztocza, kontakt z sierścią zwierząt i niektóre produkty spożywcze nasilają objawy AZS, postarajmy się o możliwie najczystszy dom i

skóra

Autor: Lies Thru a Lens 
Źródło: http://www.flickr.com

zupełną eliminację jedzenia wywołującego problemy skórne. Oczywiście o obecności zwierząt w domu nie może być mowy.

Jeżeli atopowe zapalenie skóry jest łagodne i zmiany na skórze obejmują tylko niewielką część ciała oraz nie są uciążliwe, codzienne nawilżanie i stosowanie delikatnych preparatów do higieny i pielęgnacji powinno wystarczyć o czym możesz przeczytać . Jednak jeżeli zmiany są silne i nasze atopowe zapalenie skóry leczenie dopiero rozpoczęło, ograniczmy możliwość mechanicznego drażnienia skóry przez zakładanie ubranek z miękkich materiałów.

Jeśli masz chęć poznać jeszcze inne materiały na przedstawiany tu temat, to sprawdź to ważne omówienie (https://sklep.labempire.com.pl/iptg,3,11878,8648) – ono także jest warte uwagi.

Jeżeli jest taka potrzeba, zakładajmy dzieciom rękawiczki, by nie drapały bardzo swędzących miejsc. Bądźmy cierpliwi – nawet ciężkie objawy z czasem stają się łagodniejsze i powoli ustępują.