Kiedy dobrze zdać się na profesjonalistę? Spotkanie z psychologiem – przełam wstyd i pozwól sobie pomóc

Kłopoty z pracą, przygnębienie, obniżenie nastroju, nadmierny stres – to najczęstsze względy, dla których myślimy czy dobrze pójść do psychologa. Wiele osób boi się takiej wizyty, np. z powodu zawstydzenia, a inni wręcz sądzą, iż mogą poradzić sobie bez umiejętnej pomocy.Przytrafia się, iż niektóre osoby nie dostrzegają różnicy między psychologiem a psychiatrą oraz w efekcie przekładają wizytę u profesjonalisty pomimo narastających problemów.

Psycholog a psychiatra odnosi się do takich zagadnień jak wrażenia, myśli oraz uczucia człowieka, z kolei psychiatria to nauka mająca za cel zbadać i wyleczyć zaburzenia psychiczne, do których należą m.in. nerwice, psychozy czy uzależnienia. Jeżeli z kolei chodzi o profesjonalistów w każdej z tych dziedzin, to psycholog ma ukończone studia psychologiczne uprawniające go do udzielania wskazówek psychologicznych, zaś psychiatra (zobacz również psychiatra dla dzieci warszawa) jest lekarzem medycyny a co jest z tym powiązane – może leczyć zaburzenia swoich pacjentów farmakologicznie.

Kiedy wybrać się do do psychologa?Pomocy u psychologa warto poszukać zawsze wówczas, gdy zmagamy się z kłopotami przeszkadzającymi w codziennym życiu. Ich powody mogą być różne, ale nad wyraz często jest to stres powiązany z pracą, a także trudności w zachowaniu bliskich relacji z bliskimi.

katowice

Autor: Kris Duda
Źródło: http://www.flickr.com

Także osoby, które nie radzą sobie z emocjami, czują się samotne oraz poszukują sensu życia, mają zaniżone poczucie własnej wartości bądź znalazły się w trudnej sytuacji życiowej (rozwód czy śmierć bliskiego) na pewno skorzystają na pozbyciu się lęku przed psychologiem. To naturalnie tylko przykładowe trudności, z jakimi dobrze pójść na wizytę do profesjonalisty, lecz nie jedyne powody, dla jakich trzeba to uczynić. Pomoc psychologiczna Katowice będzie pomocna również w przypadku tych osób, które chcą się rozwijać oraz lepiej poznać siebie.Zanim podejmiesz decyzję o pójściu do psychologa, poświęć nieco czasu na znalezienie odpowiedniego specjalisty, który wzbudzi Twoje zaufanie. Możesz zapytać wśród znajomych o kogoś godnego polecenia bądź też sprawdzić opinie na forach w Internecie.