Jednym ze sposobów leczenia, stosowanym przez specjalistów jest terapia czynnikami wzrostu. Celem tego zabiegu jest stymulacja uszkodzonych tkanek do lepszej odbudowy. Z organizmu chorego odciąga się ok. 40 ml krwi, aby otrzymać z niej osocze bogatopłytkowe – PRP (Platelt Rich Plasma). Taką substancję wstrzykuje się następnie do ciała pacjenta, w w okolicy uszkodzonego obszaru.

Źródło: http://www.flickr.com
Bogate w czynnik wzrostu płytki krwi skracają wtedy gojenie się chorych tkanek, podobnie miękkich, jak i kostnych. Terapia czynnikami wzrostu ma zatem szerokie zastosowanie i jest bezpieczna, ponieważ odbywa się dzięki użyciu krwi pacjenta. Osocze osocze bogatopłytkowe wrocław uzyskane od dawcy wykorzystuje się bowiem tylko w szczególnych przypadkach.
W przypadku poważniejszych schorzeń i kontuzji stawowych konieczna jest czasem operacja. Ortopedzi coraz powszechniej posługują w takich sytuacji artroskopią. Artroskopia kolana (zobacz) jest mniej inwazyjna niż tradycyjny zabieg chirurgiczny. Skraca się dzięki niej czas pobytu chorego w ośrodku zdrowia , a także unika się dużego nacięcia, które wiązałoby się w potem z nieestetyczną blizną. Kolejną dobrą stroną tej metody jest skrócony okres rehabilitacji. Artroskopię wykonuje się w znieczuleniu dolędźwiowym lub pod narkozą. Wykonana w tej sposób operacja kolana polega bowiem na wykonaniu w okolicy stawu niewielkich otworów, przez które

Źródło: http://www.flickr.com
wprowadza się do kolana atroskop i za pomocą odpowiednich narzędzi przeprowadza się operację.
Artroskopia kolana wykorzystywana bywa m.in. w leczeniu urazów łękotki, kości i chrząstek oraz wiązadeł krzyżowych. Wykorzystuje się ją również w terapii schorzeń przewlekłych, ale to nie wszystko. Artroskop jest używany bowiem nie tylko w celach leczniczych, ale także w procesie formułowania właściwej diagnozy. Artroskopia nie zawsze oznacza zatem to samo, co operacja kolana (). Zwłaszcza, że używa się jej w leczeniu także pozostałych stawów, np. łokciowych, biodrowych, skokowych, barkowych i innych. Warto skorzystać z informacji dostępnych na stronach internetowych prywatnych przychodni ortopedycznych lub skonsultować się z lekarzem, aby zdobyć na ten temat szerszą wiedzę.