Jeśli masz kłopoty z kolanami lub nie wiesz, czy terapia czynnikami wzrostu jest dla Ciebie odpowiednia, dowiedz się na ten temat czegoś więcej

Jednym ze sposobów leczenia, stosowanym przez specjalistów jest terapia czynnikami wzrostu. Celem tego zabiegu jest stymulacja uszkodzonych tkanek do lepszej odbudowy. Z organizmu chorego odciąga się ok. 40 ml krwi, aby otrzymać z niej osocze bogatopłytkowe – PRP (Platelt Rich Plasma). Taką substancję wstrzykuje się następnie do ciała pacjenta, w w okolicy uszkodzonego obszaru.

kolano

Autor: Eric Schmuttenmaer
Źródło: http://www.flickr.com
Bogate w czynnik wzrostu płytki krwi skracają wtedy gojenie się chorych tkanek, podobnie miękkich, jak i kostnych. Terapia czynnikami wzrostu ma zatem szerokie zastosowanie i jest bezpieczna, ponieważ odbywa się dzięki użyciu krwi pacjenta. Osocze osocze bogatopłytkowe wrocław uzyskane od dawcy wykorzystuje się bowiem tylko w szczególnych przypadkach.

W przypadku poważniejszych schorzeń i kontuzji stawowych konieczna jest czasem operacja. Ortopedzi coraz powszechniej posługują w takich sytuacji artroskopią. Artroskopia kolana (zobacz) jest mniej inwazyjna niż tradycyjny zabieg chirurgiczny. Skraca się dzięki niej czas pobytu chorego w ośrodku zdrowia , a także unika się dużego nacięcia, które wiązałoby się w potem z nieestetyczną blizną. Kolejną dobrą stroną tej metody jest skrócony okres rehabilitacji. Artroskopię wykonuje się w znieczuleniu dolędźwiowym lub pod narkozą. Wykonana w tej sposób operacja kolana polega bowiem na wykonaniu w okolicy stawu niewielkich otworów, przez które

operacja

Autor: Expert Infantry
Źródło: http://www.flickr.com

wprowadza się do kolana atroskop i za pomocą odpowiednich narzędzi przeprowadza się operację.

Artroskopia kolana wykorzystywana bywa m.in. w leczeniu urazów łękotki, kości i chrząstek oraz wiązadeł krzyżowych. Wykorzystuje się ją również w terapii schorzeń przewlekłych, ale to nie wszystko. Artroskop jest używany bowiem nie tylko w celach leczniczych, ale także w procesie formułowania właściwej diagnozy. Artroskopia nie zawsze oznacza zatem to samo, co operacja kolana (). Zwłaszcza, że używa się jej w leczeniu także pozostałych stawów, np. łokciowych, biodrowych, skokowych, barkowych i innych. Warto skorzystać z informacji dostępnych na stronach internetowych prywatnych przychodni ortopedycznych lub skonsultować się z lekarzem, aby zdobyć na ten temat szerszą wiedzę.