W jaki sposób upewnić się, czy kosmetyki są przyjazne środowisku oraz co to określenie tak naprawdę znaczy?

Organiczne kosmetyki bez żadnej chemii mają wiele zalet, zatem moda na eko kosmetyki nie przemija.

Kosmetyki ekologiczne nie zawsze prezentują się tak pięknie, jak preparaty tradycyjne. Zazwyczaj pakowane są w proste szklane pojemniki lub metalowe tubki. Wszystko z myślą o recyklingu. Proste kartoniki robione są z makulaturowego papieru. Eko kosmetyki z całą pewnością są przyjazne skórze. Dzięki technice ich produkcji są również bardziej skuteczne. Poza tym działanie specyfików ekologicznych koncentruje się na przywróceniu równowagi w skórze oraz wsparciu naturalnych funkcji skóry oraz regeneracji.

Teoretycznie eko kosmetyki kosmetyki do twarzy powinny zawierać składniki, pochodzące z ekologicznych upraw. Muszą być także wytwarzane w sposób sprzyjający naturalnemu środowisku. Aktualnie praktycznie każda kosmetyczna firma ma naturalną linię produktów – poznaj kosmetyki Couleur Caramel. Niestety część tych specyfików nie ma nic wspólnego z ekologią. Wytwórcy kosmetyków bardzo chętnie umieszczają na opakowaniach zwrot: eko, bio ewentualnie organic, nawet wówczas, kiedy kosmetyk ma w składzie niewielką ilość składników pochodzenia naturalnego.

kosmetyki

Autor: REF Polska
Źródło: REF Polska

Żeby zyskać pewność, czy dany kosmetyk jest przyjazny środowisku koniecznie trzeba dokładnie zapoznać się z etykietą. Warto w tym momencie pamiętać, że spis substancji zawsze podaje się w kolejności która odpowiada ich wagowemu udziałowi w danym produkcie. Tak więc składnik, którego jest najwięcej, z pewnością będzie się znajdował na samym początku. Zaś ten, którego jest najmniej, podany zostanie na końcu na etykiecie. W dodatku gwarancją ekologiczności preparatu jest specjalny certyfikat przyznany przez instytucję, która kontroluje cały proces produkcji. Niestety zdobycie takiego certyfikatu jest naprawdę kosztowe. Zatem ponad 90% kosmetycznych firm sprzedaje własne kosmetyki bez certyfikatu, nawet, gdy w pełni spełniają wszystkie kryteria – konsultuj wybór ze specjalistą. Z tego powodu niebywale trudno jest sprawdzić, czy dany kosmetyk jest przyjazny środowisku, czy ewentualnie tradycyjny.

W pierwszej kolejności trzeba z uwagą czytać etykiety na opakowaniu i szukać na opakowaniu znaku, który zaświadcza o przyznanym certyfikacie. Zatem w celu pozyskania ekologicznych kosmetyków trzeba się wykazać dużą wiedzą oraz sporym zaangażowaniem niezbędnym do pozyskania istotnych danych.