Aktualnie znacznie częściej wyrywa się tak zwane ósemki, ponieważ modyfikuje się układ szczęki współczesnego człowieka

Dawniej ludzie zjadali znaczne ilości mięsa oraz twardych rzeczy (przykładowo skórki czerstwego chleba).
Dieta człowieka współczesnego przedstawia się jednak kompletnie inaczej.

stopy

Autor: Bird&Co
Źródło: Bird&Co
Dużo w niej miękkich wyrobów. Z tego powodu duża grupa ludzi ma kłopoty z tym, że nie mieszczą im się w szczęce wszystkie zęby. Głównie znaczenie mają zęby mądrości. Wychodzą się one stosunkowo późno, ponieważ już u pełnoletnich osób.

Jeśli uznasz, że umieszczone w tym artykule informacje są warte uwagi, przeczytaj ponadto szczegóły w linku lekarz sportowy kraków. Będą tam tak samo wartościowe dane.

I okazuje się wtenczas, że nie ma raczej na nie miejsca. Rozpoczynają zatem wyrastać bokiem lub w inny fatalny sposób. Mogą niestety sprawiać nie tylko bóle głowy, ale poważne skrzywienie naszego zgryzu. Dlatego dzisiaj poleca się ich wyrywanie, jeżeli jedynie mogą spowodować pewne problemy. Aby udać się do chirurga stomatologicznego, który wykona nam zabieg, musimy zrobić pantomogram zębów, czyli tak zwane panoramiczne zdjęcie rentgenowskie. Można zauważyć na nim dokładnie całą szczękę ze wszystkimi ubytkami. Wówczas chirurg może dostrzec wszystkie korzenie oraz ma świadomość tego, jak umiejscowiona jest ósemka pod dziąsłem. To bardzo istotne, gdyż podczas usuwania ósemki można uszkodzić połączenia nerwowe czy mięśnie języka. Jednak wykwalifikowany chirurg nie będzie miał z tym jakichkolwiek problemów, ponieważ będzie mieć zrobione zdjęcie.

Tego typu badanie wykonuje się również osobom, które będą nosić aparat ortodontyczny. Pantomogram zębów nie jest refundowany przez NFZ, jednak nie jest to droga sprawa. Samo wykonanie zdjęcia jest bardzo szybkie oraz kompletnie bezbolesne.